Statystyki

  • Odwiedziło nas: 846419
  • Do końca roku: 196 dni
  • Do wakacji: 8 dni

Akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji

W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Było to wyjątkowe spotkanie, podczas którego uczniowie mogli nie tylko przypomnieć sobie fakty historyczne, ale także przeżyć je poprzez muzykę i słowo.

 

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego – „Mazurka Dąbrowskiego”, którego słowa napisał Józef Wybicki. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym historia przeplatała się z pieśniami patriotycznymi.

W trakcie akademii przypomniano okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku oraz jej znaczenia dla ratowania państwa polskiego w trudnym okresie XVIII wieku. Podkreślono najważniejsze reformy, takie jak zniesienie liberum veto, wprowadzenie trójpodziału władzy oraz zwiększenie ochrony praw mieszczan i chłopów.

W programie znalazły się również utwory patriotyczne, m.in. „Witaj majowa jutrzenko”, związane z tradycją obchodów rocznicy Konstytucji, a także „Marsz Polonia” – pieśń powstańcza z czasów powstania styczniowego. Nie zabrakło także chwili refleksji przy utworze „Smutno mi, Boże” autorstwa Juliusza Słowackiego w wersji śpiewanej, który ukazał tęsknotę Polaków za ojczyzną w okresie zaborów.

Uczniowie przypomnieli, że patriotyzm to nie tylko pamięć o historii, ale także codzienne postawy – szacunek do języka, tradycji i drugiego człowieka. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne wykonanie hymnu naszej szkoły. Akademia była ważną lekcją historii i wartości, które kształtują naszą tożsamość narodową oraz szkolną wspólnotę.

 

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.