Statystyki

  • Odwiedziło nas: 399852
  • Do końca roku: 227 dni
  • Do wakacji: 34 dni

Dzień Chłopaka klasy II,III,IV,V - wycieczka do Radomia

ZABAWA W PARKU TRAMPOLIN

WIZYTA W MUZEUM JACKA MALCZEWSKIEGO

W RADOMIU

 

26 września klasy II, III, IV, V pod opieką swoich wychowawczyń wyjechały na wycieczkę do Radomia.

 

Pierwszym punktem wycieczki był udział w zajęciach sportowych w Parku Trampolin (JumpWorld). Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.

Pobyt w Parku JumpWorld sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji oraz rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.

Potem pojechaliśmy do muzeum gdzie obejrzeliśmy ekspozycję prezentującą dziecięcych bohaterów nowel i powieści, poznawanych już w szkole, od wczesnych lat szkoły podstawowej.
Zobaczyliśmy wieś polską końca XIX w., czyli miejsce życia Janka Muzykanta z noweli Henryka Sienkiewicza i Antka - bohatera opisywanego przez Bolesława Prusa. Na wystawie zrekonstruowana jest niewielka wiejska chata z autentycznym wyposażeniem z epoki: piecem, meblami, przedmiotami codziennego użytku i narzędziami.

Byliśmy też w klasie szkolnej z przełomu XIX i XX w. To szkoła znana z „Syzyfowych prace” Stefana Żeromskiego. W klasie są drewniane ławki z otworami na kałamarze, tablica drewniana, teczki na książki, podręczniki, stare mapy szkolne, zdjęcia uczniów w przełomu wieków, ale także nieodłączny element wychowawczy, czyli „dyscyplina” wisząca na ścianie. Mogliśmy tu także zobaczyć oryginalne świadectwa Stefana Żeromskiego.

Oglądaliśmy kamienicę miejską z podwórkiem „studnią”, na którym umieszczona jest katarynka, czyli tytułowy instrument z nowelki Bolesława Prusa.

Dalej przenieśliśmy się w czasy przełomu lat 70./80. XX w., do mieszkania bohaterów „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz, czyli do rodziny Borejków. Wielu zaskoczyło w jakim otoczeniu wychowywali się jego rodzice: bez komputerów, odtwarzaczy CD i innych sprzętów za to z adapterem „Bambino”, rzutnikiem zdjęć, beczkowatym czarno-białym telewizorem, makatkami na ścianach i sprzętami takimi jak syfon, młynek do kawy, czy radziecki mikser. Spotkaliśmy również postać Tomka Sawyera z powieści Marka Twaina oraz Stasia i Nel z „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Było tu dużo barwnych, egzotycznych eksponatów, pochodzących z krajów leżących na szlaku wędrówki małych bohaterów, czyli z Egiptu, Sudanu, Etiopii i Kenii. Najbardziej kolorowa część wystawy była poświęcona postaciom fantastycznym, czyli bohaterom bajkowym z „Alicji w krainie Czarów” Levisa Carrola, „Małego Księcia” Antoine'a de Saint Exupéry'ego  i „Opowieści z Narni” C.S. Lewisa. Pojawiły się tu eksponaty takie jak  model samolotu z czasów II wojny światowej w skali 1: 16, strój pilota, stara zdobiona szafa, ruszający się lew, wielokolorowe i bardzo autentyczne lalki wyobrażające postaci Alicji, Kapelusznika, Królowej Kier i całej reszty bohaterów żyjących „po drugiej stronie lustra”

Na zakończenie wycieczki wzięliśmy udział w warsztatach na których każdy mógł wykonać pod okiem animatora swojego książkowego bohatera.