Zaproszenie na XI Marsz Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich

Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych zaprasza uczniów z naszej szkoły do udziału w jednym z odcinków XI Marszu Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich po Powiecie Kozienickim.
Podczas tego przedsięwzięcia upamiętniamy bohaterskie boje polskich żołnierzy oraz martyrologię mieszkańców okolic podczas II wojny światowej.

Marsz odbywać się będzie w dniach 26-27 września na trasie: Augustów (Gmina Grabów nad Pilicą), Budy Augustowskie, Cecylówka Głowaczowska, Ignacówka Grabnowolska, Studzianki Pancerne, Basinów, Chodków, Wola Chodkowska, Adamów, Maciejowice (Cztery Kopce), Trakt Królewski i Augustów (Gmina Pionki) - Pomnik 31 Pułku Strzelców Kaniowskich. Całość trasy liczy 42 km. W marszu brać będzie udział grupa kilkunastu rekonstruktorów w historycznym umundurowaniu i wyposażeniu, historyczna ciężarówka wojskowa sprzed 1939 r.

Grupa z naszej szkoły będzie towarzyszyła w Marszu rekonstruktorom 26 września od godz. 13.00 na trasie ze Studzianek Pancernych (pomnik-mauzoleum), niebieskim szlakiem pieszym do Chodkowa, następnie do szkoły w Woli Chodkowskiej, gdzie kończy się tego dnia marsz. W czasie maszerowania składane będą przez rekonstruktorów wiązanki kwiatów przy miejscach pamięci narodowej, zorganizowane będą pogadanki na temat historycznych miejsc na trasie, pokazy wyposażenia i wyszkolenia rekonstruktorów oraz ognisko w miłej atmosferze, a także historyczny konkurs z nagrodami.
Udział w marszu jest bezpłatny. Ze swej strony organizatorzy gwarantują zaprowiantowanie, ciepłe dania (katering) i wyjątkową, niecodzienną atmosferę przesiąkniętą historią podczas marszu.

Autor: Sebastian Matysiak