Statystyki

  • Odwiedziło nas: 399070
  • Do końca roku: 229 dni
  • Do wakacji: 36 dni

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami.  Jak najlepiej się do niego przygotować? W rozwinięciu artykułu podane będą wskazówki i prawdziwa historia pewnego ucznia. Warto zajrzećŚmiech

Jak się przygotować do egzaminu ósmoklasisty?

  1. Pamiętaj o rozplanowaniu czasu i materiału na naukę. Dość często uczniowie uczą się po balu ósmoklasisty, inni nawet na miesiąc przed egzaminem. Oczywiście są i tacy co idą tylko z tą wiedzą jaką zapamiętali z lekcji. Nie bądź naiwny. Największe szanse na dobry wynik mają ci, którzy poświęcili na naukę dużo czasu.
  2. Zostaw trochę czasu na podsumowanie całego materiału na tydzień przed egzaminem ósmoklasisty. To co będziesz powtarzał na początku grudnia zostanie trochę zapomniane do egzaminu.
  3. Nie zniechęcaj się – bądź wytrwały. Jeśli coś nie wychodzi po prostu potraktuj to jak wyzwanie i spróbuj szukać pomocy u rówieśników, znajomych, rodziców, na kółkach matematycznych lub u płatnych korepetytorów.
  4. Rozwiąż bardzo dużo testów ósmoklasisty, które znajdziesz za darmo w bibliotece lub kup je w księgarni. Uczniowie, którzy przerobili 2-3 pozycje książkowe stwierdzali, że zadania zaczynają się powtarzać. I tak rzeczywiście jest. Dzięki temu na egzaminie nie wymyślasz, ale odtwarzasz to co wymyśliłeś w trakcie treningu przed egzaminem.
  5. Wyśpij się porządnie dzień przed egzaminem. Dzień wcześniej nie graj na komputerze do późna, ponieważ Twój mózg będzie otępiały i zmęczony na egzaminie ósmoklaisty, a tym bardziej, gdy chodzi o test z matematyki.
  6. Przed samym egzaminem idź do toalety. Lepiej w trakcie egzaminu nie wychodzić i się nie rozpraszać. Ale jak trzeba to zgłoś to egzaminatorom.
  7. Wypij pół lub szklankę wody. Mózg jest zbudowany w większości z wody i potrzebuje jej do lepszego funkcjonowania. Pij dużo przed wysiłkiem umysłowym i przed nauką. Zostało to potwierdzone badaniami naukowymi.
     

    Motywująca historia – jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty

    Niekiedy słyszę pytania od uczniów lub rodziców: „Jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklaisty?”

    Pozwól, że opowiem Ci historię zamiast moralizować i dawać gotową odpowiedź.

    Historia jest prawdziwa. Dotyczy pewnego chłopca, którego uczyłem przez 3 lata gimnazjum. Aby zachować jego anonimowość nazwijmy go Arek.
    Arek był raczej przeciętnym uczniem. Nie zgłaszał się na lekcjach prawie wcale. Ze sprawdzianów miał same tróje. Rzadko bywało, aby ktoś miał tak identyczne oceny równe 3. Pod koniec 3 klasy gimnazjum (to był gimnazjalista, czyli odpowiednik ósmoklasisty) wystawiłem mu z tych samych trój ocenę dostateczną na koniec roku. Po wystawieniu długopisem ocen przychodzą do szkoły wyniki z egzaminu gimnazjalnego. Pamiętam jakby to było wczoraj. Wpada Arek wraz z kilkoma uczniami pochwalić się wynikami. Z miną zwycięscy mówi: mam 92% z matematyki. Byłem zszokowany, bo zawsze miał średnią ocen równą 3, a tu taki wysoki wynik z egzaminu gimnazjalnego. Jeden z wyższych w szkole. Czułem trochę w jego głosie dumę i jakby informację dla mnie, że za nisko oceniłem go na koniec roku. Być może. Ale pewnie jesteś ciekawy jak tego dokonał???

    Nagle przypomniałem sobie moją rozmowę z mamą Arka na zebraniu z rodzicami kilka miesięcy przed egzaminem gimnazjalnym. Jego mama mówiła, że szukają wszędzie różnych testów. Trochę w internecie, kupiła mu też 2 lub 3 pozycje książkowe z zadaniami powtórzeniowymi w księgarni. Dopytywała tytuły dobrych książek, godnych polecania. Mama wspominała, że Arek rozwiązuje testy gimnazjalne systematycznie, ale na razie idzie mu dość przeciętnie.

    Nagle mnie olśniło. Arek zawsze był sumienny. Może nie błyszczał, ale zawsze miał ocenę 3. Nie miał większych wpadek, zatem uczyła się systematycznie na miarę swoich możliwości. Przed egzaminem uczył się dużo – tak wynika z relacji jego mamy na zebraniu. Po rozwiązaniu dużej ilości zadań z różnych próbnych i przykładowych egzaminów gimnazjalnych na pewno zaczął zauważać, że zadania powtarzają się. Jest coraz prościej je rozwiązywać.

    Arek osiągnął sukces, a Ty co zrobisz???

    Podsumowanie i wnioski:

    • systematyczność powtórek to klucz do sukcesu 
    • wynik egzaminu ósmoklasisty jest wprost proporcjonalny do ilości rozwiązanych zadań własnymi rękoma
    • nie zniechęcaj się niepowodzeniami, najlepsi to nie ci najzdolniejsi, ale najbardziej pracowici
    • rozwiązuj zadania z wielu źródeł i wydawnictw
    • bądź osobą o pozytywnym nastawieniu. Jeśli dużo pracowałeś z pewnością egzamin napiszesz lepiej, niż ci co byli leniwi.

     

    I jeszcze raz:

     

    Porady dla ucznia Jak się uczyć, by się nauczyć i zdać dobrze egzamin?

     

    Przed egzaminem:

     

    Zadbaj o miejsce, w którym będziesz się uczyć.

    Posprzątaj na swoim biurku, przewietrz pokój.

    Dotleniony mózg pracuje wydajniej!

    Zanim zaczniesz się uczyć, zgromadź wokół siebie wszystkie niezbędne materiały.

    Pomyśl wcześniej, co będzie ci potrzebne, ponieważ szukanie czegoś w trakcie nauki może cię zdekoncentrować.

    Postaraj się, aby w miejscu, w którym przebywasz, nic cię nie rozpraszało. Wycisz telefon, wyłącz telewizor, a także komputer, jeśli nie będzie ci potrzebny.

    Nie zasiadaj do nauki od razu po powrocie ze szkoły, twój mózg potrzebuje odpoczynku;

    Przed nauką zjedz lekki posiłek. Burczenie w brzuchu skutecznie odwraca uwagę od tego, co masz do zrobienia.

    Ucz się systematycznie, a unikniesz sytuacji, w której będziesz mieć zbyt dużo materiału do zapamiętania.

    Znajdź technikę zapamiętywania, która najbardziej ci odpowiada. Jeśli np. szybciej przyswajasz to, co słyszysz – czytaj notatki na głos.

    Możesz także tworzyć rymowanki, które pomogą ci w zapamiętywaniu wiedzy.

    W trakcie uczenia się rób notatki i podkreślaj kolorowymi flamastrami to, co najważniejsze.

    Łatwiejsze zagadnienia przeplataj z trudnymi. 

    Koniecznie rób przerwy. W ich trakcie możesz zaczerpnąć świeżego powietrza lub wykonać kilka prostych ćwiczeń fizycznych.

     

    Dzień przed egzaminem:

     

    Zorganizuj swój czas tak, aby dzień przez egzaminem spędzić na odpoczynku, a nie na nauce.

    W noc poprzedzającą egzamin dobrze się wyśpij.

    Myśl pozytywnie – dobre nastawienie to połowa sukcesu.

    Nie panikuj! Niewielki stres może podziałać na ciebie mobilizująco, ale jego zwiększony poziom utrudnia myślenie. Rano w dniu egzaminu

    Pamiętaj o śniadaniu, które doda ci energii.

    Zabierz ze sobą legitymację szkolną.

    Wyjdź z domu na tyle wcześnie, aby być w szkole kwadrans przed egzaminem. Jeśli wyjdziesz za późno, będziesz się denerwować, że nie zdążysz, a jeśli dotrzesz na miejsce zbyt wcześnie, może dopaść cię stres związany z długim oczekiwaniem.

     

    W czasie egzaminu:

     

    każde polecenie przeczytaj uważnie co najmniej dwa razy;

    zajmij się najpierw zadaniami, które potrafisz rozwiązać;

    spróbuj sobie przypomnieć rozwiązania podobnych zadań; może dawne pomysły się przydadzą;

    nie trwaj zbyt długo przy jednym pomyśle; jeśli nie daje on oczekiwanych rezultatów, spróbuj jeszcze raz od początku, inną metodą 

    zapisuj wyrażenia algebraiczne, rób rysunki, schematy – zastanów się, o jakie przydatne elementy można uzupełnić rysunek dany w zadaniu;

    nie ma sposobów lepszych i gorszych – za zadanie rozwiązane poprawnym sposobem (nawet nie najprostszym) otrzymasz maksymalną liczbę punktów;

    po rozwiązaniu sprawdź, czy otrzymany wynik spełnia wszystkie warunki sformułowane w zadaniu;

    nie zostawiaj zadań zamkniętych bez odpowiedzi;

    zapisuj pełne rozwiązania, a nie tylko końcowe rezultaty;

    jeśli zadanie rozwiązane zostało w brudnopisie, pamiętaj o przepisaniu we właściwym miejscu całego toku rozumowania (brudnopisy nie są oceniane);

    sprawdzaj obliczenia – jeśli zastosujesz poprawną metodę rozwiązania, ale popełnisz błędy rachunkowe, nie otrzymasz maksymalnej liczby punktów.

     

    Porady dla rodziców

    Przed egzaminem:

     

    podkreślaj mocne strony dziecka, motywuj je i minimalizuj objawy stresu;

    pomóż dziecku organizować czas po szkole, w którym musi uwzględnić wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu;

    nauka po szkole ma być systematyczna, codziennie po trochu;

    zadbaj o regularne posiłki dla swojego dziecka, odpowiednią ilość warzyw i owoców; · zapewnij dziecku odpowiednią ilość snu;

    nie ujawniaj przed dzieckiem swoich obaw przed wynikami egzaminu; staraj się zarazić go optymizmem;

    przygotujcie legitymację szkolną (sprawdźcie, czy jest ważna), sprawdzony długopis z czarnym tuszem, linijkę (można ją mieć na egzaminie z matematyki). Dzień przed egzaminem: · naszykujcie: legitymację szkolną, długopis, linijkę;

    skompletujcie strój galowy; 

    zaplanujcie spacer, wspólny wieczór bez nauki, wcześniejsze pójście spać.

     

    W dniu egzaminu:

     

    przygotujcie kolorowe i smaczne śniadanie, które doda dziecku energii;

    sprawdźcie, czy dziecko zabrało ze sobą legitymację szkolną, długopis, linijkę;

    wyjdźcie do szkoły na tyle wcześniej, by dotrzeć do szkoły kwadrans przed egzaminem; 

     potwierdźcie, że jesteście przekonani, że wszystko pójdzie dobrze.

     

Autor: Sebastian Matysiak